Tiny House Nedir?

Tiny house ‘un Türkçe karşılığında, küçük ev ya da mikro ev diyebiliriz.

Tiny house hareketi, basitçe ifade etmek gerekirse, yaşadıkları alanları ve mekanları küçültmeyi tercih eden insanların oluşturduğu sosyal bir harekettir. Kişiler çevre ile ilgili nedenler, mali nedenler veya özgürce seyahat ederek yaşamak gibi farklı gerekçeler ile bu harekete katılmışlardır. Bu hareket, insanlara kendi yaşam tarzlarından farklı yollar olduğunu göstererek yardımcı olmaktadır. Amerika’dan başlayıp özellikle diğer gelişmiş ülkelerde de gittikçe büyüyen ve gelişen bir harekettir. İki temel felsefe üzerinde kuruludur. Less is more (az çoktur) ve do it your self (kendin yap). Özellikle Amerika ve Avrupa daki örneklerde her iki felsefenin de hayata geçtiğini görebiliriz.

Tiny house’lar imarlı yada imarsız her türlü arazi koşulunda, herhangi bir imar iznine tabi olmaksızın kullanılabilirler. Tekerlekli Tiny House’lar, trafik yönetmenliklerine tabii araçlardır. Plaka, ruhsat ve trafik tescil oluşturulduktan sonra arzu edilen her türlü arazide ikincil bir izin alınmaksızın kullanılabilirler.

Tiny House’lar 10 m2 ile 40 m2 arasında, tekerlekli veya sabit olarak inşa edilen yapılardır. Her şekil, boyut ve form da olabilirler. Küçük fakat daha verimli kullanılan mekanlarda sade ve ekonomik bir yaşam sağlarlar. Mobil olanları sıradan bir karavan gibi gözükebilirler. Fakat bu evler yalnız görünüş olarak sevimli değiller aynı zamanda çevre dostu ve sürdürülebilir yaşamı teşvik ederler. Mikro evleri inşa etmek ve sonrasında yaşamak için daha az kaynak kullanımı gerektirir ve bu da daha az enerji kullanımı, daha az atık ve daha az karbon ayak izi demektir. Ayrıca güneş paneli sistemi, lityum pil enerji depolama, kompost tuvalet, oluşan gri suyun sulama için yeniden kullanılması gibi özellikleri sayesinde şebekeden bağımsız kendi kendine yetebilen yenilikçi, akıllı ve yeşil evlerdir.

Tinyhouse ile sürdürülebilir yaşam sadece enerji kullanımının düşmesi ile olmuyor aynı zamanda bu faturalarında düşmesi anlamına geliyor. Bu şekilde yaşamayı tercih eden bireylere göre, tiny house yaşamının anlamı daha küçük, daha basit ve daha sürdürülebilir bir hayat tarzıdır.

Tiny House yasal olarak bir yapı değil, araç olduğundan dolayı, Karayolları yönetmeliklerine tabiidir ve imar izni gerektirmeksizin istenilen araziye konulabilir. 2.55 mt. max genişlik olmak üzere 10.00 mt ye kadar değişken ölçüde imal edilirler. Max yükseklik yol seviyesinden 4.00 mt. dir.

TİNY HOUSE NASIL ÜRETİLİR?
Tiny house’ların üretim aşamasının ilk kısmı römorktan başlar. Karayolları yönetmenliğine uygun Sanayi Bakanlığı onaylı dingil ve şasiden oluşan römorklarda max taşıma kapasitesi 3.500 kg dır. Genişlik 2.55 mt. ve max ağırlık olan 3.500 kg geçmemek şartıyla uzunlukta özgürsünüz. Tiny house için max yükseklik koşulu 4.00 mt. dir.
Römork üstüne hafif çelik yada ahşap karkas sistemi ile ana yapı inşaa edilir. Seçilecek tüm malzemeler-3500 kg ağırlık kuralı nedeniyle- hafiflik öncelikli olmalıdır. Unutulmamalıdır ki; Tiny House’lar çekme karavan sınıfında tanımlanan araçlardır. Bu nedenle her türlü yol koşuluna uygun imalat detayları planlanması esastır. Sağlamlık ve hafiflik Tiny houselar için önceliktir.

TİNY HOUSE YASAL MEVZUAT VE RÖMORK TEKNOLOJİSİ
Max. 750 kg taşıma kapasitesine sahip römorklar O1 uygunluk belgesine sahiptir. Tek dingilli tasarlanan bu römorklar için ayrıca bir plakaya gerek bulunmaz. Römorku çekecek aracın plakası yeterlidir. Bu römorkları kullanırken özel sınıf bir ehliyete ihtiyaç duyulmaz. Römorku çeken aracın sürücü ehliyeti yeterlidir. Muayene ve vergi 750 kg altı römorklarda yoktur.

750 – 3500 kg yük taşıma kapasitesindeki römorklar O2 – O3 Uygunluk belgesine sahiptir. 2 yada 3 dingilli olabilirler. Plaka ve ruhsat işlemleri zorunluluktur. O2 – o3 belgeli römorklar, frenli ve torsiyonlu bir sisteme sahiptirler. BE sınıfı ehliyetle kullanılırlar. Çekme karavanlar için vergi ödemesi bulunmaz. Ancak yılda bir muayene şartı aranmaktadır. 750-3500 kg taşıma kapasiteli römorklarda dikkat edilmesi gereken en önemli sistem, seçilecek dingil ve şaside yük taşıma yada hareket önceliğinin araştırılmasıdır. Tiny houselar genel olarak kalıcı yaşam biçimlerine uygun planlanıyorsa, seçmiş olduğumuz römork tipinin mutlaka yük taşıma öncelikli olması gerekir.

Karayolları mevzuatına uygun ve Sanayi Bakanlığı onaylı römork ve üstününe inşa edilecek Tiny house’lar trafik yönetmenliklerine bağlı çekme karavan sınıfında yer alan araçlar ve evlerdir. Konumlandığı arazinin vasfı ne olursa olsun, imar izni, inşaat izni yada yapı kullanma ruhsatı gibi onaylara ihtiyaç duymaz. Tiny house’lar imarsız-imarlı tüm arazilerde resmi makamların onayına ihtiyaç olmadan kullanılabilirler.